piątek, 29 marca 2013

Koniec z nudą na spacerach!


Spośród zwierząt jakie znamy pies zalicza się zdecydowanie do najbardziej różnorodnego pod względem wyglądu oraz cech. Patrząc na malutkiego pieska Chihuahua oraz na olbrzymiego Bernardyna ciężko uwierzyć, że oba mają wspólnego przodka jakim jest canis lupus, czyli wilk. Pierwotnie ludzie dokonywali selekcji psów głównie pod względem ich przydatności do wykonywania konkretnych zadań jak: pilnowanie stada lub osady, pomoc przy polowaniu. Nie zwracano większej uwagi na jego wygląd. W dalszym etapie ludzie zaczęli tworzyć konkretne rasy, precyzując użytkowość oraz wygląd psa, nadal jednak najważniejszą kwestią była przydatność do pracy. W dzisiejszym świecie rola psa uległa dużej zmianie, stał się on głównie towarzyszem dnia codziennego, a co za tym idzie przestaliśmy zwracać uwagę na jego użytkowość. Zapominamy o pierwotnym przeznaczeniu naszego pupila co prowadzi do zaniedbań w zaspakajaniu jego naturalnych potrzeb, a w dalszym etapie do problemów z zachowaniem.
Różne psy – różne potrzeby
Psy możemy podzielić na kilka typów, każdy z nich prezentuje nieco odmienne wzorce zachowań. Nie musimy jednak iść z naszym wyżłem na polowanie, a z owczarkiem na hale wypasać owce, istnieją aktywności oraz zabawy które w podobny sposób potrafią stymulować naszego pupila. Jak zatem sprawić aby nasz czworonożny przyjaciel poczuł się szczęśliwy? Oto przykłady z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dla danej grupy:
 •          Spaniele i retrievery (np. Labrador, Golden Retriever, Cocker Spaniel) – ich pierwotnym zadaniem było płoszenie, chwytanie i przynoszenie zwierzyny. Świetną zabawą będzie dla nich aportowanie piłeczki (także z wody) oraz szukanie jej w gęstej trawie. Możemy nauczyć psa rozpoznawania kilku zabawek po nazwie, porozrzucać je na ziemi i kazać psu przynosić tę wymienioną przez nas w danym momencie.
 •          Psy gończe, wyżły i setery (np. Bloodhound, Posokowiec Bawarski, Beagle, Wyżeł Weimarski, Seter Irlandzki) – psy te polegały głównie na swoim węchu, tropiły oraz goniły zwierzynę. Wykorzystajmy to w zabawie, urządzając mini polowanie. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w zapach treningowy (np.  o zapachu kaczki, bażanta, lisa czy królika), skraplamy nim pluszową zabawkę lub kawałek szmatki, przywiązujemy do sznurka i ciągniemy za sobą chowając w wybrane miejsce. Zaczynajmy od prostych skrytek, tak aby pies zrozumiał sens tej zabawy i od początku była ona dla niego przyjemna i co ważne – zawsze zakończona sukcesem.
 •          Teriery (Jack i Parson Russell Terrier, West Highland White Terrier, Yorkshire Terrier) były wykorzystywane do tępienia gryzoni w norach, ale także na statkach bądź w kopalniach. Tę grupę psów cechuje niezwykła zwinność, wytrzymałość oraz szybkość. Zabawa która z pewnością zajmie naszego teriera to szukanie zabawki/smakołyku zakopanego w piaskownicy lub ziemi. Psy te uwielbiają kopać, dlatego musimy im to umożliwić w kontrolowany przez nas sposób. Kolejną zabawa może być stworzenie swojego rodzaju korytarzy/tuneli przez które pies będzie przebiegał, możemy wykorzystać do tego te przeznaczone dla dzieci, bądź samemu je stworzyć np. z papieru. Na końcu tunelu nagródźmy pupila. Psy tej grupy bardzo lubią rozszarpywać różne przedmioty, sami możemy stworzyć ciekawą zabawkę dla naszego podopiecznego. Użyjmy plastikowej butelki bądź kartonowego pudełka, w środku umieszczamy parę smakołyków, robimy kilka dziurek, przewlekamy przez gwint lub większy otwór sznurek. Pies będzie miał zajęcie na dłuższy czas zanim dojdzie to tego w jaki sposób wydostać atrakcyjną zawartość.
 •          Charty (m.in. chart afgański, wilczarz irlandzki, charcik włoski) psy te polegają na swoim wzroku, dostrzegają nawet malutki szybko poruszający się obiekt z dużej odległości, ruszają w pogoń i atakują ofiarę. W zabawie z chartem wykorzystajmy pluszową zabawkę (także możemy ją skropić zapachem treningowym) przyczepioną do linki, szybko nią poruszajmy po ziemi, pozwalając co jakiś czas naszemu psu złapać ją w zęby i poszarpać.
 •          Psy pasterskie zaganiające (m.in. Border Collie, Owczarek Niemiecki, Owczarek Szetlandzki, Welsh Corgi) zadaniem psów tej grupy było pilnowanie oraz zaganianie stada. Wymagają one dużej dawki aktywności fizycznej jak i umysłowej. Warto zapisać się z naszym pupilem na szkolenie posłuszeństwa lub do klubu sportowego np. frisbee lub agility. Podczas spacerów możemy wykorzystywać elementy otoczenia do wspólnej zabawy i tworzenia nowych wyzwań jak np. obieganie ławki, przeskakiwanie przez nią, stawanie na niej przednimi lub tylnymi łapami. Zabierajmy ze sobą piłkę lub frisbee, uczmy psa nowych umiejętności, wymyślajmy mu co raz to nowe zadania. Psy tej grupy to urodzeni pracusie dlatego musimy wypełnić im czas, w innym wypadku zrobią to same np. goniąc samochody, rowerzystów bądź podgryzając ludzi.
 •          Psy stróżujące (m.in. Mastiff Tybetański, Rottweiler, Dog Niemiecki, Bokser) pierwotnie służyły do pilnowania dobytku, zwierząt, brały także udział w polowaniach i walkach. Obecnie zaczęły pełnić rolę domowych olbrzymów i stały się zdecydowanie łagodniejsze niż ich przodkowie, jednak skłonności do stróżowania zachowały się w nich do dziś. Psy tej grupy lubią się przeciągać sznurkiem bądź gumową zabawką, od początku ćwiczmy oddawanie przedmiotów, które trzymają w pysku poprzez zabawę, proponujmy mu w zamian inna zabawkę bądź smakołyk. Pamiętajmy aby nie doprowadzić do sytuacji gdzie przekupujemy psa nagrodą aby oddał swoją zdobycz, uczmy go że nagroda pojawia się dopiero wtedy kiedy wykona zadanie.
 •         Psy do towarzystwa (Maltańczyk, Chiński Grzywacz, Bichon Frise, Chihuahua, Shih Tzu) dawniej pełniły rolę maskotek na dworach wśród arystokratów, miały być małe, łagodne i mimo dojrzałości zachowywać cechy szczeniąt. Dokonywano tego poprzez odpowiednią selekcję na przykład pracujących spanieli, gdzie wybierano najmniejsze osobniki o dużych głowach, oczach i skróconej kufie, a co najważniejsze o przyjaznym usposobieniu (Cavalier King Charles Spaniel). Wiele z psów tej grupy posiada korzenie psów pracujących, opierając się na tym możemy wykorzystywać zabawy węchowe jak szukanie smakołyków lub zabawki, aportowanie bądź utworzenie małego toru przeszkód. Psy tej grupy doskonale radzą sobie w agility, będzie to świetna okazja na miłe spędzenie czasu z naszym pupilem. Mimo małego wzrostu pamiętajmy że są to pełnowartościowe psy, które mają duże potrzeby, nie traktujmy ich zatem jako maskotek czy modnego dodatku, ponieważ jest to dla nich niezwykle krzywdzące i zazwyczaj powoduje wiele problemowych zachowań jak agresja czy nadpobudliwość.

Wyżej wymienione zabawy przyporządkowane dla danej grupy psów są jedynie propozycją. Sprawdźmy co naszemu psu sprawia największą radość i starajmy się zaspokoić jego potrzeby. Nie zapominajmy przy tym o równowadze między aktywnością fizyczną i umysłową oraz o częstych przerwach podczas zabawy lub szkolenia, tak aby nasz pies mógł zregenerować siły i nie stracił motywacji do wykonywanych ćwiczeń.

Co z mieszańcami?
Niektóre przypominają swoim wyglądem psy danej grupy. Często widzimy psy w typie owczarka niemieckiego lub pinczera miniaturowego, w takim przypadku prawdopodobnie będą prezentowały podobne wzorce zachowań jak ich rasowi koledzy. Jeżeli natomiast nasz pies jest typowym kundelkiem postarajmy się znaleźć zabawę, którą lubi najbardziej. Większość psów uwielbia zabawy węchowe, aportowanie piłeczki oraz przeciąganie sznurkiem. Poobserwujmy naszego pupila i dowiedzmy się co sprawia mu największą radość. 


Bezpiecznie z psem nad wodą.
Podczas wakacyjnych wyjazdów z naszym psem na dłuższy urlop lub kilkudniową wycieczkę, często pozwalamy pupilowi na pływanie w jeziorze, morzu bądź innym zbiorniku wodnym. Nie każdy zbiornik będzie bezpieczny dla naszego psa. Oto kilka wskazówek przed wyprawą nad wodę:
 •          Wybierajmy sprawdzone i bezpieczne miejsca, możemy spytać o jego czystość ratownika, osobę z przystani, bądź poszukać tych informacji w Internecie: czy dany zbiornik wodny jest czysty, czy dozwolone jest pływanie w nim oraz czy nie ma w nim np. bakterii z grupy coli bądź paciorkowców. Nie warto ryzykować zdrowia naszego oraz pupila dla krótkiej chwili radości.  
 •          Korzystajmy z niezbyt głębokich zbiorników o lekko opadającym dnie oraz łagodnym brzegu. To szczególnie ważne, gdy nasz pies będzie miał po raz pierwszy okazję poszaleć nad wodą. Zadbajmy o to, aby pozytywnie zapamiętał te przeżycia i chętnie wracał do tej aktywności. W tym celu stopniowo oswajajmy psa z wodą, w żadnym wypadku nie wpychajmy go na siłę bądź nie ciągnijmy za obroże. Możemy zachęcać go wesołym głosem, smakołykiem lub zabawką. Gdy pies poczuje się pewnie wtedy sam wejdzie do wody i bardziej się zanurzy.
 •          Możemy ubrać psu kamizelkę wypornościową, która zapewni mu większe bezpieczeństwo, a nam komfort psychiczny.
 •         Nad wodę zabierajmy gumowe niezatapialne zabawki, najlepiej w dobrze widocznym kolorze dla naszego psa czyli: niebieskim bądź żółtym. Dobierajmy je odpowiednio do wielkości pyska pupila. Z początku możemy przewlec przez zabawkę długi sznurek, aby w razie gdyby pies nie miał odwagi po nią popłynąć będziemy w stanie ją wydostać z wody.

   Wodne zabawy:
    Jeżeli nasz pies uwielbia wodę i czuje się w niej pewnie możemy wprowadzić zabawy, które umilą nam ten czas. Pierwszą zasadą jest bezpieczeństwo, więc zawsze o nim pamiętajmy i nie przeceniajmy umiejętności naszych oraz naszego psa.
-  przynoszenie aportu w jak najkrótszym czasie – zachęcajmy psa do szybkiego powrotu do nas, gdy jesteśmy z kilkoma psami możemy urządzić mini zawody.
-  nurkowanie – z początku wrzucajmy aport na kilka centymetrów głębokości, tak aby pies przyzwyczaił się do zanurzania głowy pod wodę, z czasem możemy zwiększać głębokość jednak róbmy to z rozwagą. Do tej zabawy wykorzystujmy tonące zabawki np. gumowe kółko. 
   

Letni czas dostarcza nam wielu możliwości na aktywne spędzanie czasu z naszym psem. Biorąc pod uwagę jego naturalne potrzeby zapewnimy mu odpowiednią stymulację co może zapobiec problemom behawioralnym. W kolejnym numerze dowiecie się w jaki sposób wykorzystywać otaczające nas przedmioty do wspólnej zabawy z psem oraz przedstawię Wam zasady savoir vivre na spacerze.


Magdalena Bukowska, behawiorysta COAPE

artykuł ukazał się w miesięczniku Przyjaciel Pies  

26 komentarzy:

 1. Do jakiej z Twoich grup zalicza się jamnik? Mam jamnika i bardzo chciałabym wiedzieć. Z tego co wiem, jamniki lubią kopać. W moim przypadku Punia (mój pies) uwielbia kopać w pościeli i w ziemi. Za odpowiedź bardzo dziękuję. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jamnikom będzie wielką frajdę sprawiało tropienie (zabawki, osoby), kopanie oraz przechodzenie przez tunele :)

   Usuń
  2. Dziękuję, bardzo mi pomogłaś. Dzięki Twojej odpowiedzi,nauczyłam mojego psa tropienia ukrytego smakołyku.

   Usuń
  3. Super :) ciesze się że pomogłam Tobie i Twojemu jamniczkowi :)

   Usuń
 2. W jakie zabawy można się pobawić z Syberianem Haskim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bieganie, bieganie i jeszcze raz bieganie :) Ty oczywiście możesz jechać na rowerze czy na rolkach ;)

   Usuń
 3. moze i fajny wpis aale o husky nigdy nic nie namiszesz :(
  (haskih)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Husky największą frajdę sprawia bieganie, pokonywanie długich dystansów. Jednak inne zabawy które opisałam w artykule można z powodzeniem wykorzystywać.

   Usuń
 4. napisz tez taki wpis o husky
  (haskich)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mój westie ma całkiem inny charakter.Nigdy nie kopała ona po prostu lubi biegać!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Westie to rasa która przez ostatnie dziesięciolecia mocno odbiegła od swojej pierwotnej formy, mimo że nadal znajduje się w grupie terrierów, to obecnie stanowią one głównie rolę psa do towarzystwa. Dlatego pewne zachowania mogą być u nich wytłumione, z pewnością też mają na to wpływ różnice między poszczególnymi osobnikami. Jeden west będzie kochał kopać a drugi będzie wolał aportować piłeczkę :) należy poznać swojego psa :)

   Usuń
 6. Magdo ja całkiem nie na temat, ale nie chcę zawracać Ci głowy mailem :) Czy może masz w najbliższych planach film na temat nauki porządnego przywołania psa? Twoja Zuzka super posłuszna na spacerach, ja niestety muszę swojego potwora męczyć na lince.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam problem.... Mam shih tzu i chcialbym zrobic mu zabawke ale on zjada papier i karton. Co zrobic??

  OdpowiedzUsuń
 8. MAGDA ! Zrób filmik jak odróżnić te piłki i żeby piesek przynosił prosze ;*

  OdpowiedzUsuń
 9. Może pani nakręcić filmik jak nauczyć psa komendy wstać z pozycji leżącej ? Jestem pani wielką fanką !!!

  OdpowiedzUsuń
 10. amm-amanda.blogspot.com KONKURS DO WYGRANIA KARMA DLA PUPILA+DYPLOM :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam.
  Mam do Cb prośbę mogła byś nakręcić filmik i powiedzieć jak od samego początku wychowywać szczeniaka. W tej chwili czekam aż suczka urodzi szczeniaczki i jak już je odstawi to ja wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam !
  Mam do pani Prośbę ,czy mogłabyś założyć sobie konto na ask.fm osoby które potrzebują pomocy pytali by się ciebie i od razu dodawali ,by ci pomysły do nagrań ! Mam też mały problem : (
  Próbuję nauczyć psa komendy Siad ,ale pies się czasem nie słucha -.-
  Od którego miesiąca można zacząć uczyć psa sztuczek i komend ???

  OdpowiedzUsuń
 13. A w jakiej miejscowości będziesz dokładnie nad morzem? Odpisz

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej, zapraszam na mojego bloga o psiaku.. Może ci się spodoba ;))

  http://cubus-psiak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. czesc oglądałam twoje filmiki, i chciałam swojego maluszka nauczyć dawania łapy, ale jego nie interesuje to co mam w pięści ;( czy mogłabyś podsunąć mi jakiś inny pomysł ? byłabym wdzięczna ;D pozdrawiam ;dd

  OdpowiedzUsuń
 16. Cześć
  zostałaś nominowana na moim blogu :)
  http://paula-zwierzaki.blogspot.com/2013/08/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Wypróbuję coś ;] Zobaczymy czy na moją Vitę podziała.

  OdpowiedzUsuń
 18. W mojej opinii każdy z nas kto jest właścicielem pupila powinien robić dla niego zdecydowanie jak najwięcej dobrego. W każdym przypadku pupil potrafi się odwdzięczyć jak najlepiej potrafi. Osobiście za każdym razem jak chcę zająć się wyczesywaniem mojego pupila to w specjalnym sklepie https://sklep.germapol.pl/ nabywam odpowiednie kosmetyki do dbania o mojego psiaka. Staram się mu poświęcać jak najwięcej czasu, aby był zadbany i ładny.

  OdpowiedzUsuń